12/12/2022 13:08
R2C predstavlja: Snežana Smederevac na CON-u
U okviru konferencijskog dela oba dana CON-a, 17. i 18. decembra u SKCNS Fabrika, biće organizovana predavanja i paneli na temu umrežavanja u kreativnim industrijama.
Reke za lokalne zajednice!
Na jednom od panela CON-a učestvovaće i dr Snežana Smederevac, redovna profesorka na Odseku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, a o ostalim panelistima, programu, satnici i načinu rezervacije besplatnih ulaznica, pročitajte više
ovde.
Nove najave slede uskoro.
Prof. dr Snežana Smederevac je redovni profesor na Odseku za psihologiju, Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i rukovodilac STAR Centra izuzetnih vrednosti za bihejvioralna istraživanja u psihologiji. Glavni je i odgovorni urednik časopisa Primenjena psihologija.
Bila je prorektor za nauku Univerziteta u Novom Sadu od 2015. do 2018. godine i šef Odseka za psihologiju od 2006. do 2009. godine.
Koordinator je velikog broja naučnih projekata među kojima su prvi projekat otvorene nauke u Srbiji pod nazivom Boosting Engagement of Serbian Universities in Open Science (BEOPEN), finansiranog od strane Evropske komisije i projekat koji uvodi građansku nauku (eng. Citizen science) u naučna istraživanja pod nazivom Genetic and environmental influences on psychological adaptation of children and adults (GENIUS), Fonda za nauku Republike Srbije u okviru Javnog poziva Programa IDEJE.
Njena naučna interesovanja usmerena su na oblast psihologije ličnosti, bihejvioralne genetike i epigenetike. Kreirala je prvi instrument za procenu bazičnih osobina ličnosti zasnovan na leksičkim opisima ličnosti u srpskom jeziku pod nazivom „Velikih pet plus dva“. Osnivač je jedinog Registra blizanaca u Srbiji i regionu, sa velikim brojem podataka koji omogućavaju ispitivanje genskih i sredinskih efekata na razvoj različitih karakteristika ljudi, kao što su osobine ličnosti, kognitivne funkcije ili rizično ponašanje. U poslednje vreme istraživačku pažnju usmerava na ispitivanja epigenetskih mehanizama, odnosno na promene u DNK koje su pod uticajem spoljašnjih činilaca, oblast koja ruši mit o nasleđu kao nepromenljivom činiocu koji oblikuje ponašanje. Istraživački rad usklađuje s osnovnim principima otvorene nauke, odnosno stavu da naučni proces mora biti transparentan, a naučni rezultati dostupni svim ljudima, promovišući ideju da je poverenje u nauku osnovni preduslov napretka društva.
Dobitnik je nagrade „Borislav Stevanović“ za naučni doprinos razvoju psihologije u Srbiji koju dodeljuje Društvo psihologa Srbije.
Foto: Lilit Andrić