Bilo mi je interesantno da se kroz kratke filmove upoznam sa nekim rediteljima i rediteljkama koji su ponekad čitavih deset godina mlađi od mene. Osetio sam se blisko njima, njihovim filmskim ukusima, interesovanjima i pogledu na svet. To su njihovi prvi filmski pokušaji i nadam se da će se ubrzo izboriti da snimaju i svoje prve celovečernje filmove.
Ove godine ste ponovo deo festivala u kreativnoj ulozi selektora nove selekcije. Šta nam donosite na Cinema City 2011?
Internacionalnu selekciju prvih igranih filmova. Radi se o filmovima kojima je zajedničko to da su snimljeni sa relativno malim sredstvima i koji različitim strategijama probijaju klasične granice ili podele između igranog i dokumentarnog, između filma i video umetnosti.
Kao reditelj filmova "Ordinary People" i "Dremano oko" učestovali ste na brojnim svetskim filmskim festivalima. Kako Vam se iz te perspektive čini pozicija mladih filmskih autora u svetu i kod nas?
Ta opozicija „u svetu i kod nas“ ne znači ništa, sve zavisi od vrste društva. U konzervativinim društvima, a naše to jeste, mladi ste sve do 45 godine. A, i ovo se ne odnosi samo na mlade koji se bave filmom, praktično znači imati status neke nepriznate manjine koja ima obaveze ali nema prava ni svoj udeo u odlučivanju. To je efikasan način da se nikad ništa ne promeni.
Ovogodišnji konkurs Up to 10 000 bucks, zvanično otvoren u petak, 11. marta, trajaće do 5. aprila, a svi koji žele da se prijave mogu to da učine putem formulara na sajtu festivala www.cinemacity.org/do10000/.