Novi trijumf Aflekovog "Arga"

Film „Argo“, rediteljsko delo glumca Bena Afleka, trijumfovao je na dodeli nagrada Britanske filmske akademije (BAFTA), osvojivši priznanja za najbolji film, režiju i montažu, dok je mjuzikl „Jadnici“ Toma Hupera trijumfovao u najviše kategorija, ukupno četiri: sporedna ženska uloga, dizajn, zvuk, šminka/frizura.


Linkoln“ Stivena Spilberga, koji je je sa deset nominacija predvodio kandidate za nagrade, dobio je samo jedno priznanje. Glumac Danijel Dej Luis nagrađen je u kategoriji za najboljeg glumca, jer je maestralno tumačio lik američkog predsednika Abrahama Linkolna.

Najboljom glumicom proglašena je Emanuel Riva koja sjajno dočarava portret starije osobe rastrgnute između bolesti, smrti i ljubavi u filmu „Ljubav“ Mihaela Hanekea, najboljem ostvarenju van engleskog govornog područja.

Najnoviji film iz serijala o agentu 007, ostvarenje „Skyfall“ reditelja Sema Mendesa, proglašen je najboljim britanskim filmom. „Svi smo imali velika očekivanja od filma i ovo je zaista šlag na torti“, izjavio je reditelj Mendes prilikom preuzimanja nagrade.

Nagradom za sporednu mušku ulogu nagrađen je Kristof Valc. Nakon uspešne saradnje sa Kventinom Tarantinom u filmu „Prokletnici“, ovaj dvojac uspešno je sarađivao i na novom Tarantinovom filmu „Đangova osveta“, u kojem Valc briljira, tvrdi kritika.

Nagrada u kategoriji za najbolju sporednu glumicu otišla je u ruke mlade En Hatavej koja oduševljava izvedbom u filmu „Jadnici“, u ulozi nesrećne Fantine. Njena interpretacija pesme „I Dreamed a Dream“ izmamila je aplauze i hvalospeve širom sveta, a mnogi joj predviđaju trijumf i na dodeli Oskara.

U kategoriji najboljih kratkometražnih igranih ostvarenja pobedio je „Plivač“ Line Remzi, Pitera Karltona i Dajermida Skrimšoa.

Nagradu za najbolji originalni scenario nagradio je Kventin Tarantino za ostvarenje „Đangova osveta“, dok je za najbolji adaptirani scenario nagrađen Dejvid O’ Rasel za film „U dobru i u zlu“.

U kategoriji najboljih dokumentaraca nagrađeno je ostvarenje „U potrazi za Šugarmenom“ reditelja Malika Benđelula koji je i beogradska publika nedavno bila u prilici da pogleda.

Vilijam Goldneberg nagrađen je za montažu filma „Argo“ Bena Afleka, dok je u kategorijama za fotografiju i specijalne efekte odato priznanje filmu „Pijev život“ Anga Lija.

Za najbolju originalnu muziku nagrađen je Tomas Njuman koji je notama odlično dočarao atmosferu u uzavrelom filmu o Džejmsu Bondu, dok je za zvuk nagrađena ekipa koja je radila na Huperovim „Jadnicima“.

Za šminku i frizure nagrađena je Lisa Vestkot koja je takođe radila na „Jadnicima“, dok je Žaklin Duran zahvaljujući radu na filmu „Ana Karenjina“ trijumfovala u kategoriji za kostime.

Najboljim debitantima protekle godine proglašeni su reditelj Bart Lejton i producent Dimitri Doganis koji potpisuju ostvarenje „The Imposter“.

Kada su u pitanju animirana ostvarenja, najboljim dugometražnim filmom proglašeno je ostvarenje „Hrabra Merida“, dok je u kategoriji kratkometraže trijumfovala animacija „The Making of Longbird“.

Britanski reditelj Alan Parker, najpoznatiji po zatvorskom trileru „Ponoćni ekspers“ i drami o građanskim pravima u Americi „Misisipi u plamenu“, dobio je počasnu nagradu BAFTA za životno delo.

Spisak dobitnika i nominovanih u najvažnijim kategorijama izgleda ovako:

Najbolji film

  • Argo
  • Jadnici
  • Pijev život
  • Linkoln
  • 00.30 – Tajna operacija


Najbolji britanski film

  • Skyfall
  • Ana Karenjina
  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • Jadnici
  • Sedam ludaka


Najbolji reditelj

  • Ben Aflek – Argo
  • Ketrin Bigelou – 00.30 – Tajna operacija
  • Mihael Haneke – Ljubav
  • Ang Li – Pijev život
  • Kventin Tarantino - Đangova osveta


Glavni glumac

  • Danijel Dej Luis – Linkoln
  • Ben Aflek – Argo
  • Bredli Kuper – U dobru i u zlu
  • Hju Džekmen – Jadnici
  • Hoakin Finiks – Master


Glavna glumica

  • Emanuel Riva - Ljubav
  • Džesika Častejn – 00.30 – Tajna operacija
  • Marion Kotijar – Rđa i kost
  • Dženifer Lorens – U dobru i u zlu
  • Helen Miren – Hičkok


Sporedni glumac

  • Kristof Valc – Đangova osveta
  • Alen Arkin – Argo
  • Havijer Bardem – Skyfall
  • Filip Simor Hofman – Master
  • Tomi Li Džons - Linkoln


Sporedna glumica

  • En Hatavej – Jadnici
  • Ejmi Adams – Master
  • Džudi Denč – Skyfall
  • Seli Fild – Linkoln
  • Helen Hant - Sesija


Najbolji originalni scenario

  • Đangova osveta – Kventin Tarantino
  • Ljubav – Mihael Haneke
  • Master – Pol Tomas Anderson
  • Moonrise Kingdom – Ves Anderson, Roman Copola
  • 00.30 – Tajna operacija – Mark Boal


Najbolji adaptirani scenario

  • U dobru i u zlu – Dejvid O’ Rasel
  • Argo – Kris Terio
  • Žveri južnjačkih divljina – Lusi Ejlibar, Ben Zejtlin
  • Pijev život – Dejvid Megi
  • Linkoln – Toni Kušner